O prežití v sťažených podmienkach

 

„Prežitie je vecou mysle a tela“

                                        

                                                Bear Grills

 

SURVIVAL, alebo prežitie v prírode, v extrémnych podmienkach, v divočine, sú  rady a informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri mnohých situáciách, čo vyžadujú nie málo znalostí a skúseností. Sú to informácie a skúsenosti osvedčené pri rôznych katastrofách, haváriách, či iných situáciách, kedy je alebo môže byť ohrozený ľudský život.

Sú tu rady nevyhnutné pre prežitie v prírode. Pri dobrovoľnom a samostatnom cestovaní prírodou s batohom na chrbte.

 

Lenže v našich zemepisných šírkach nemáme okrem zimy nejaké extrémne podmienky, nazvem tie naše len trochu jednoduchšie, sťažené podmienky.

Niečo iné je, keď sa ocitnete naozaj v úzkych, vtedy je boj o prežitie čisto len o malých víťazstvách, pretože tie vám dodajú trochu sebavedomia, pri ceste do civilizácie. Už len keď máte kúsok čokolády, alebo nájdete prameň s pitnou vodou je víťazstvo. V prírode treba pracovať s tým, čo vám prináša. Príroda sa vám otvára sama, len treba ju správne čítať a správne využívať.

 

Mnohí z nás sa túlajú prírodou. Mnohí z nás mávajú na chrbte batohy. Či malé, alebo väčšie..

Batoh je každého domovom počas takej potulky. Nosí si v ňom svoje veci, ale aj svoje myšlienky, a postrehy. Batoh je tým ťažší, čím viac máte myšlienok. Myšlienok typu: " a čo keď. alebo sa prihodí toto, len pre istotu si to vezmem..." Čím máte menej myšlienok, tým máte ľahší batoh.

Do prírody si idete oddýchnuť, nie sa stresovať. Sám to mám vyskúšané. V nádherné dni si proste idem na prechádzke lesom, a pozerám sa naokolo, vnímam farby, vône, zvuky.. Nič ma netrápi, nerozmýšľam nad žiadnou vecou. V sychravejšie dni sa niekedy moje myšlienky zastavia nad skutočnosťou, či bude pršať, fúkať vietor, alebo sa večer ochladí. Nikdy som nerozmýšľal nad niečím takým, ako zlomená noha, alebo zima, poprípade nejaké silné krvácanie z úrazu alebo prinajhoršom veľká rezná rana. Niekedy sa mi zdá, že čím menej človek vie a pozná, tým menej vecí nosí so sebou. Na tvrdo si dovolím poznámku, že v našej dobe vám na prežitie v prírode stačí mobil... No ja som s tých "šialencov", čo chodia do prírody pozorovať zver, fotiť a poznávať nové miesta.. Mám teda nevyhnutnú výbavu, s ktorou sa mi ľahko dýcha a nemusím sa obávať z toho, nie že sa mi niečo stane, ale, že budem musieť skôr ako som chcel prerušiť svoju aktivitu...

 

Všetko, čo prežívate je vo vašej hlave, vo vašej psychike, tá vám buď zablokuje rozum a myslenie a vy budete neúspešní, alebo si udržíte zdravý rozum a čistú hlavu a začnete čo najrýchlejšie konať.

 

 

Všeobecne pri sťažených podmienkach treba vyriešiť len niekoľko životne dôležitých aktivít:

  • Prvá pomoc a starostlivosť o ranených, ak nejakí sú
  • Dostatočný príjem vody a potravín
  • Orientácia v známom, či neznámom teréne
  • Teplo a sucho, kontrola stavu vybavenia
  • Zabezpečenie dopravy do civilizácie pre všetkých zúčastnených, samostatne svojimi silami alebo signalizáciou pre záchranné jednotky

 

 

V našom prípade to je bezpečný a komfortný pobyt v prírode pri rôznych účeloch.

 

Môže to byť turistický prechod nejakou značkou po území. Alebo hrebeňovka vysokých hor, ale aj ťažší trek po skalnatých vrchoch. Ľudia radi chodia do prírody na hríby, alebo opekať. Poznám takých, ako aj ja, čo chodia pozorovať zver. Fotiť krajinu a prírodné krásy. Filmovať život v lese. No poznám aj ďalekých pútnikov, čo prejdú desiatky, ba aj stovky kilometrov. No na také dlhé pochody treba mať aj osobnosť. Takých ľudí ostatok sveta obdivuje už len pre tú ich odvahu, čo im dáva energiu na prekonanie stovák kilometrov. Odídu si z domu na mesiac a túlajú sa po Rumunskej divočine, španielskych Pyrenejách alebo škandinávskej planine, prebádavajú nové kraje, alebo cestujú vlakom  na dlhé trate a keď sa im zapáči vystúpia a putujú krajinou. Sú pútnici, čo prestopujú celé krajiny a za minimálne peniaze prejdú mnoho kilometrov. Tí putujú po končinách, o ktorých mi môžeme len snívať. Každopádne cestovať a trekovať sa dá na mnoho spôsobov. Ide len o to, ktorý si vyberiete...

 

 

Tu sú len nejaké skúsenosti, čo treba dodržať keď ste v núdzi.

V celej strednej Európe sú podmienky na prežitie a prípadnú záchranu veľmi pozitívne a záchranársky systém pracuje na dosť vysokej úrovni. Jediným nepriateľom v našich podmienkach je zima, hlad a smäd sú faktory, čo nemôžeme podceňovať, ale na našom území a v okolitých štátoch je sídelná štruktúra dosť hustá a tak našim najväčším nepriateľom môže byť len podchladenie a zima.

 

Ak sa nachádzate v núdzovej situácii nájdite miesto, kde sa môžete skryť pred búrkou, snehom alebo inou nepriazňou počasia. Zapamätajte si, Vaša bezpečnosť je nadovšetko. Iné je keď nie ste jednotlivec a v skupinke máte zraneného človeka alebo niečo iné mu bráni v pochode, tak ako vám. Môže to byť nepríjemný otlak na nohe alebo boľavé koleno, či vysilenie zo záťaže alebo slabšia kondička. Potom postupujte tak, že najprv sa celá skupinka postará o dotyčného a až potom o seba. Ideálne je chodiť po troch , lebo jeden môže zostať so zraneným a pomáhať mu a druhý pôjde privolať pomoc. No a v neposlednom rade menšia skupinka je v prírode aktívnejšia. Ľudia si viacej rozumejú a viac sa rozprávajú.

 

  Sledujte a pamätajte si charakter svojho okolia, pretože neskoršie vám môže pomôcť v orientácii. Sústreďte sa a vnímajte  s citom , počúvajte, pozorujte, učte sa. Každé prostredie, lúka les či hory má svoju štruktúru, rytmus, zvuky i vône. Tiež môže zahrňovať dopravný ruch neďalekej cesty. Poprípade sa vám mihne zver..

 

Psychický tlak vám nesmie zabrániť skontrolovať svoje poranenia alebo vybavenie, čo máte zo sebou. Ošetrite si odreniny a zastavte krvácanie. Dávajte pozor aby ste neutrpeli žiadne iné zranenia a čo najskôr sa dostali k najbližším obydliam alebo do tábora. Pite hodne vody, ale dávajte pozor odkiaľ pijete. Stávajú sa situácie, keď nájdete stojatú vodu. Normálne by som z nej nepil, lebo v stojatej vode sa nachádza oveľa viac baktérií a organizmov škodlivých ľudskému organizmu, ako všade inde. Je zdrojom nákaz a chorôb. Isteže to neplatí pre divoké zvieratá.. Stojaca voda ako prameň je pitná, ale určite by som ju prevaril. Je to istejšie a nič za to nedáte. Na Slovensku máme ešte zachovalé zdroje pitnej vody a keď narazíte na studničku, poobzerajte si okolie, aby ste sa uistili, že je pitná. Voda pri pití nesmie mať zatuchnutú ani ostrú príchuť.

 

 Ak ste zmoknutý dbajte na to aby ste čo najskôr vyschli. Všeobecne platí: zmokni v čo najtenšom aby si najhrubšie mohol obliecť keď prestane pršať. Keď prestane pršať oblečte si na seba niečo teplé aby ste predišli podchladeniu.

 

Mohlo  by sa stať, že by ste stratili nejakú dôležitú súčasť vášho vybavenia, kontrolujte si preto svoje veci tak často ako to uznáte za potrebné, a tak často ako budete prechádzať neprehľadným terénom. Keď máte toto všetko ujasnené, majte na pamäti svoje základné fyzické potreby: vodu, stravu a úkryt, teplo a sucho.

 

 Skoncentrujte svoje myslenie a snažte sa byť čo najpokojnejší, nervozita a stres pôsobia na človeka veľmi zle. Pri unáhlenej reakcii sa môže stať, že sa pomýlite, alebo zle odbočíte na ceste, alebo iný zlý ťah, čo môže spôsobiť ťažkosti. Ak jednáte veľmi rýchlo môžete zabudnúť alebo stratiť časť svojho vybavenia alebo sa stratiť celej skupine. Môžete stratiť orientáciu. Všetko si teda naplánujte s rozvahou. Buďte pripravený rýchlo zasiahnuť v prípade nutnosti, bez toho aby ste ohrozili sami seba. Používajte všetky svoje zmysly k zhodnoteniu situácie, všímajte si zápachov, bočných cestičiek, nerovností povrchu, klesanie- stúpanie, šum lístia, hukot vody.  Buďte pozorný. Hlavne nájdite cestu do civilizácie. Najlepšie je, ísť do údolia a hľadať vodný tok. Ten vás zaručene dovedie po nejakom čase k ľudským obydliam.

 

Vyznačte svoju polohu na mape  a ak nemáte mapu na kúsok papiera si značte všetky nerovnosti a dôležité miesta, okolo ktorých ste prešli. Aj ostatným zo skupiny povedzte, kde myslíte, že sa nachádzate. Nie je na zahodenie aby ste v skupinke mali kompas a mapu. Neustále sa orientujte, aby ste sa uistili, že idete správnym smerom

 

 

 

 

 

 

Vždy skúste určiť svoju polohu, aspoň k:

 

  • Vyvýšeným miestam ako sú vysoké stromy, hory v diaľke elektrické vedenie, komíny tovární
  • Miestu na mape kde predpokladáte že sa nachádzate
  • K najbližšiemu ľudskému sídlu
  • Poprípade iným bodom Vášho záujmu

 

   

 

 

 

Tieto informácie a neskôr nadobudnuté skúsenosti vám uľahčia nielen pohyb v teréne, ale dostanú vás rýchlo zo zlej situácie..

 

 Najväčším nepriateľom v sťažených podmienkach, alebo keď ste sa stratili, je strach alebo panika. Nikdy nesmiete spanikáriť a nedovoľte to ani nikomu inému. Môže vám zatemniť zdravý úsudok a budete na danú situáciu reagovať neprimerane. Dokonca môžete nadobudnúť pocity predstavivosti. Môže vás to vyčerpať a spôsobiť negatívny vplyv na vaše okolie.

 

Učte sa improvizovať, pobyt v prírode je hlavne  o umení poradiť si s vybavením a vedomosťami aké  máte. Zoberte si napríklad do ruky nástroj alebo vec a rozmýšľajte, na čo všetko sa dá využiť. Čo všetko sa dá s ňou urobiť a do akej miery je vám užitočná. Súčasný trh je preplnený zbytočnými vecami, čo len zaberajú miesto v batohu a vy potom nadávate. Učte sa ako používať predmety vyrobené z prírodného materiálu a predovšetkým ako si také predmety vyrobiť sami. Nie je otázkou akú perfektnú výbavu na prežitie máte, lebo aj tá sa po čase opotrebuje alebo dôjde, ale do akej miery dokážete improvizovať.

 

Každý z nás sa narodil s právom na život. Všetci sme vybavení, tak aby sme bojovali so životom a pomáhali iným, ktorí sú od nás slabší.  Človek, ktorý sedí doma v obývačke má stále zapnuté kúrenie a reguláciu vlhkosti vzduchu je najnáchylnejší k akejkoľvek jednoduchej chorobe. Osloboďte sa preto od vecí, čo k životu nepotrebujete, spávajte pri otvorenom okne, kým sa dá a čo najviac sa pohybujte. Dobré pre vašu kondíciu a zdravie je aspoň raz za týždeň dlhší pochod, alebo výlet na celý deň. Aj na studený vzduch v začiatku zimy si treba niekedy zvyknúť. Potom každá prekážka, či nepohodlie sa stane krásnym zážitkom. Človek, čo sa celý deň vyvaľuje v obývačke je potom stále nespokojný a mrzutý. Nič ho nebaví a stále len priberá na váhe.

 

Sťažené situácie prídu nečakane. Či vás zastihne búrka na holiach, alebo silný a studený vietor.  Môže vás zastihnúť nepripravených a tak sa snažte o všetkom rozhodovať ako skupina. Skupinový duch je väčší, ako celý súčet jeho častí. Pomôžte slabším a veďte silnejších. Nesnažte sa, aby bolo všetko len po vašom, lebo môže byť v skupine niekto, kto vie viac alebo má lepšie riešenie ako máte vy. Potom otázky typu: ako zostať v úkryte, keď nevieme ako dlho bude pršať, alebo ísť ďalej budú ľahšie.

    

 Učte sa teraz aby ste potom vedeli. Len skúsenosťami a znalosťami budete dopredu vedieť, čo vás môže čakať. Aké máte limity a extrémy. Neustále ich rozširujte a spoznávajte. Dobre uvážte čo a kde si zo sebou zoberiete.

 

 

Vždy, keď  sa vyberiete do terénu , či výlet alebo neskoršie na expedíciu položte si tieto otázky:

 

  • Ako dlho budem preč?
  • Aké množstvo jedla tam budem potrebovať?
  • Je nutné  a koľko treba niesť vody?
  • Mám dobré oblečenie pre tento výlet?
  • Stačí mi jeden pár topánok alebo vzhľadom na terén treba viac?
  • Aké zvláštne vybavenie budem potrebovať?
  • Potrebujem so sebou lekárničku alebo si vystačím s rýchloobväzom?

 

Keď sa teda rozhodnete tráviť voľný, alebo dokonca aj pracovný čas v prírode, je čisto individuálne a len na vás ako, kde a s kým ten čas strávite.